18 квітня 2017 р. відбулась прес-конференція на тему: «Щомісяця бізнес зазнає мільйонних збитків від пошкодження телекомунікаційних мереж! Що робити державі?».

У заході взяли участь Голова Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв'язку Олександр Данченко, Голова Ради Телекомпалати України Тетяна Попова, Голова Ради Української асоціації операторів зв’язку «Телас» Леонід Ошеров, Генеральний директор ТОВ «Фрінет» Віктор Фролов, Голова Комітету Асоціації «Телас» з питань безпеки телекомунікаційних мереж Андрій Булавін, Директор Департаменту ПАТ «Укртелеком» Михайло Шуранов, Директор Департаменту ПрАТ «Датагруп» Анна Некраха, представники операторів телекомунікацій та Українського державного центру радіочастот.

Прес-конференція розпочалася зі слів Олександра Данченка про те, що сьогодні флагманами української економіки виступають агро- та ІКТ- сектори. Проте, телекомунікаційний бізнес останні роки зазнає мільйонних збитків від крадіжок і навмисного пошкодження кабелю та телекомунікаційного обладнання. Злочини проти операторів телекомунікацій виходять за рамки окремого бізнесу і приховують загрозу для усієї країни.

Леонід Ошеров зазначив про те, що за підсумками 2016 року нанесено збитків більш, ніж на 400 млн. грн. Це суттєво впливає на функціонування телекомунікаційних мереж та призводить до тимчасової втрати зв’язку в окремих регіонах України. Такому стану справ сприяє невірна кваліфікація та неналежне розслідування кримінальних проваджень органами досудового розслідування національної поліції, та, як наслідок, уникнення покарання особами, які вчинили злочин. Також він наголосив, що порушення функціонування телеком-мереж є одним з пріоритетних завдань терористичних, сепаратистських угруповань, загальною метою яких є дестабілізація обстановки в країні. Тому, досконалість та дієвість норм законодавства, які визначають відповідальність за пошкодження телекомунікаційних мереж, є, перш за все, питанням, яке у повній мірі відноситься до сфери національної безпеки і оборони.

В свою чергу, Віктор Фролов вказав на неналежну роботу правоохоронних органів щодо розкриття та профілактики злочинів, скоєних проти операторів телекомунікацій. Для прикладу, в м. Дніпрі один з операторів телекомунікацій лише за 2 місяці зазнав збитків більше ніж на пів мільйона гривень. Але ні поліція, ні прокуратура, ані місцева влада не приділили належної уваги до таких системних злочинів, пов’язаних з вирізанням кабелю та крадіжками обладнання.

Андрій Булавін озвучив припущення, що не лише заради власної «легкої наживи» і, навіть, не через конкурентні війни кількість злочинів невпинно зростає. Цілком можливо, таким чином проводиться аналіз структури мереж операторів, а згодом залишиться ще крок до організації диверсії всеукраїнських масштабів. Адже важко уявити, до чого може призвести ситуація, коли хоча б на годину вся Україна позбавиться доступу до мережі Інтернет.

Натомість, Михайло Шуранов розповів про сумну статистику Укртелекому, за якою кількість крадіжок мідного кабелю в 2016 році зросла на 30% у порівнянні з 2015 роком (близько 19 600 випадків пошкодження мереж). Також Михайло згадав про плани Укртелекому заохочувати громадськість до виявлення злочинів, пов’язаних з вирізанням кабелю. За показання та інформацію, що стане в нагоді правоохоронним органам для ідентифікації та покарання злочинців, буде надано фінансову допомогу.

На думку Анни Некрахи, найбільш вразливі до обриву зв’язку прикордонні регіони та території, наближені до зони АТО. Там рівень розкрадання телекомунікаційного обладнання та фактів вандалізму найбільш високий. Коли мова йде про безпеку людей та їх порятунок в критичній ситуації, цілісність телекомунікаційних мереж може відіграти вирішальну роль. Тому питання захисту мережі необхідно обговорювати на загальнодержавному рівні, підвищуючи відповідальність за такі злочини.

Олександр Данченко запропонував шість кроків боротьби зі злочинцями телекомунікаційних мереж, які, на його думку, змінять ситуацію на краще. Це:

1. Нові зміни до Кримінального кодексу України, за якими передбачити кримінальну відповідальність за пошкодження телекомунікаційних мереж.

2. Такі ж зміни передбачити в проекті Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України».

3. Створення автоматизованого реєстру викраденого обладнання.

4. Заборона для пунктів прийому металобрухту купувати у фізичних осіб кабель, який використовується виключно в телекомунікаційних мережах.

5. Проведення адміністративної реформи та призначення в КМУ відповідальної людини або органу за ІКТ-галузь.

6. Звернення від галузі до РНБО, КМУ та всіх правоохоронних органів з вимогою вивчення та прийняття невідкладних рішень з приводу ситуації, що склалася навколо операторів, провайдерів телекомунікацій та їх інфраструктури.

По завершенню, Тетяна Попова у своєму виступі звернулась до народних депутатів України з проханням повернути до Кримінального кодексу України положення, які діяли до 2008 року та передбачали досить суворі санкції за крадіжку кабелів зв'язку та втручання в роботу телеком-мереж. Заборона на законодавчому рівні приймати кабель зв’язку як металобрухт від фізичних осіб також допоможе ефективно боротися зі знищенням операторських мереж. Також Тетяна звернулася до Арсена Авакова з приводу того, що правоохоронним органам наразі бракує професіоналізму та наполегливості для виконання своїх прямих обов’язків по пошуку та покаранню злочинців.

За результатами заходу було прийнято рішення щодо підготовки та проведення профільними асоціаціями у другій половині травня 2017 р. круглого столу з обговорення проблемних питань, озвучених на прес-конференції. До участі у круглому столі вирішено запросити представників силових структур, Верховної Ради України, державного регулятора, центральних органів виконавчої влади та керівників операторів, провайдерів телекомунікацій. Більш детальна інформація про захід буде повідомлена згодом.

Кредитная история онлайн  Вопросы и Ответы  Всё о кредитах и займах

Останні події

Проект Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій

22 лютого 2018 року під головуванням Голови Ради Асоціації «Телас» відбулося засідання Експертної Ради Асоціації «Телас» з розгляду проекту Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій. У засіданні брали участь представники телекомунікаційних компаній – експе...
Read more...

Останні новини

Затверджено Правила надання доступу до інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку

На Урядовому порталі опубліковано Постанову Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 р. № 253 “Про затвердження Правил надання доступу до інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку”. Рішення Уряду прийнято на виконання Закону України “Про доступ до об’єкті...